МЕНЮ
Учень! Що для тебе (як для школяра) означає школа?





  • ▲  угору сторінки
  • ◄  на попередню сторінку
головна сторінка > Теорія > Екологія рідного краю > Розділ III. Здоров'я – головне багатство людини > § 6

§ 6. Шляхи захисту здоров'я в умовах екологічно несприятливого стану

Даючи визначення поняття про здоров'я, насамперед визначають шляхи його захисту. Передусім – це знання про небезпечні фактори, їх джерела, результати дії. Нормальна людина, знаючи про небезпеку, зробить усе, щоб її уникнути, зменшити негативні результати її дії. Недарма є вислів: «Знання – це сила». Але цього замало. Необхідно, щоб «здоровим» було оточуюче довкілля, щоб у ньому були відсутні небезпечні фактори – речовинні та неречовинні (параметричні), щоб не були перевищені значення їх ГДК, ГДР. Для цього необхідно кожному підприємству будь-якої форми власності (державної, комунальної, приватної) мати сучасні, ефективно діючі очисні споруди. Це складні установки, через які повинні проходити газові викиди та стічні води промислових виробництв. Автомобільні вихлопні гази теж повинні очищуватися в спеціальних пристроях – каталізаторні пристрої, що встановлюються на вихлопній трубі.

Дуже небезпечні стічні води промислових, сільськогосподарських, комунальних підприємств. Промислові стічні води можуть містити сполуки важких металів, які є дуже небезпечними для здоров'я у разі потрапляння в питні води. У комунальних (фекальні води) та сільськогосподарських водах можуть міститися дуже небезпечні хвороботворні мікроорганізми, які можуть викликати гепатит, черевний тиф, туберкульоз, сифіліс.

Важливими є моральні засади, коли кожна людина – від керівника підприємства до робітника – пам'ятає про можливу небезпеку діяльності виробництва, про те, що не можна «економити» на очисних спорудах, відключати їх, або взагалі їх не мати. Але часто саме таке і трапляється. Через їх відсутність, або низьку якість очищення забрудненого пилом, шкідливими газами повітря, недоочищення стічних вод і відбулося катастрофічне забруднення всіх сфер нашого життя, а отже збільшилася захворюваність, смертність, погіршився загальний стан здоров'я населення.

Враховуючи, що згідно з Конституцією України, людина, її життя, здоров'я є найвищою соціальною цінністю, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, а отже повинна стимулювати та заохочувати здоровий спосіб життя громадян. Але і кожна людина повинна бути відповідальною перед собою, оточуючими людьми. Кожна людина повинна бути освіченою, мати знання, які сприяють збереженню здоров'я, тривалому життю. Проте тільки знання про небезпечні фактори не зможуть убезпечити людину від їх дії. Треба поводитися так, щоб уникнути їх дії. Важливим у цьому є культура поведінки, особиста гігієна і тіла, і духу.

Важливим є загартовування, спілкування з природою, раціональне харчування без вживання речовин ксенобіотичної, канцерогенної та мутагенної дії. Важливою є активна громадянська позиція – не мовчати про наявність порушень вимог законів, підтримувати людей, дії яких спрямовані на збереження природних умов існування людини. Необхідно активно виступати за збереження природи як єдиної цілісної системи.

Стимулювання та заохочення державою здорового способу життя громадян

Держава в цілому – Верховна Рада, Президент, Кабінет Міністрів, їх органи відповідають за екологічний стан території, стан здоров'я населення. Насамперед це Міністерство охорони природного середовища, Міністерство охорони здоров'я та їх установи на місцях – державні екологічні інспекції, санітарно-епідемічні станції у містах, районах. Вони контролюють екологічний стан, здоров'я на закріплених за ними територіях і вживають заходи, передбачені державою. Ці заклади збирають інформацію про стан здоров'я населення, природного середовища та джерела його забруднення. Це моніторинг – безперервний збір інформації про стан довкілля та аналіз змін у ньому. Саме санстанції збирають інформацію про захворювання людей, про стан забруднення довкілля (наприклад, вихлопними газами автомобілів, промислових підприємств) та його вплив на здоров'я. Екологічні інспекції контролюють стан рослин, тварин, заповідних територій. На підставі Конституції України та Закону України «про інформацію» кожен громадянин має право на отримання такої інформації. Наприклад, у міській, районній, обласній санстанції можна отримати дані про стан довкілля, захворювання населення свого міста, району, області і зробити власні висновки про зв'язки між здоров'ям і якістю природного середовища. Таку інформацію зобов'язані публікувати в місцевій пресі органи влади.

Велике значення мають законодавчі акти, які забороняють, або навпаки, сприяють певним заходам, діям. За порушення вимог природоохоронного законодавства з винних стягуються штрафи на підставі існуючих розмірів платежів за забруднення повітря, вод, знищення рослин, тварин. За деякі порушення законодавства можна понести карну відповідальність (ув'язнення).

Важливим є виконання існуючих та розробка, прийняття нових законів, спрямованих на збереження здоров'я населення, всієї природи. Перед усім це Конституція України, Закони України «Про охорону здоров'я», «Про санітарно-епідемічне благополуччя населення», «Про охорону навколишнього природного середовища». Важливими документами державного значення є різноманітні нормативи – санітарно-гігієнічні, будівельні, екологічні, в яких наведеш цифрові значення граничних величин шкідливих, небезпечних факторів. Це державні стандарти, санітарні норми і правила, вимоги яких порушувати не можна – настає відповідальність: моральна, матеріальна (штрафні санкції), кримінальна.

Кожний громадянин повинен знати основні вимоги законодавства держави, щоб не шкодити власному здоров'ю та оточуючим. Важливим у цьому напрямі є закон про заборону куріння в громадських місцях – на вулицях, підземних переходах, навчальних закладах, який вступив у дію з липня 2006 року. Цей закон обмежив використання тютюнових виробів, які є джерелом небезпеки не тільки для того, хто палить, але і для оточуючих людей, що вимушені вдихати дим, – пасивних курців.

Шкідливими є алкогольні напої (горілчані вироби, вина, пиво), тому заборонено продавати такі напої неповнолітнім, хоча на жаль цієї вимоги не завжди дотримуються продавці. Не всі розуміють шкоду, яку завдають алкогольні напої – будь-які, навіть пиво. Алкоголь (етиловий спирт) – це ксенобіотик. В організмі людини він не утворюється ні за яких умов, а разом з цим деякі люди добровільно його споживають. Якби він був потрібен організму, то утворювався б у ньому за рахунок біохімічних реакцій.

Держава стимулює заходи, спрямовані на збереження і підтримання здоров'я. Це фізичне виховання, яке починається з дитячого садка, продовжується в школах, вищих навчальних закладах. Активно розвивається спорт – різноманітні секції, гуртки. Вже давно відомо, що здорова людина довше живе, краще працює, більш доброзичлива до оточуючих людей, тому треба підтримувати здоров'я на високому рівні будь-якими способами, заходами.

    КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ
  1. Як впливає відсутність очисних споруд у виробництві на здоров'я людей, стан природного середовища?
  2. Які хвороби можуть виникати через забруднення води?
  3. Яке значення моральності, знань у збереженні здоров'я?
  4. Назвіть законодавчі органи, їх представництва на місцях, що піклуються про здоров'я населення, стан природи.
  5. Які закони України покликані захищати здоров'я людей?
  6. Де можна отримати інформацію про стан здоров'я людей, природи?
  7. Чим шкідливе куріння, алкоголізм?

Дивіться також:

  • Стан здоров'я населення Запорізької області. Чинники, які створюють загрозу генофонду нації
  • Народні методи зцілення організму
  • Практична робота №3. Залежність захворюваності населення від екологічного стану місцевості
  • Організм і середовище
  • Особливості впливу на здоров'я людини антропогенних змін міського та сільського середовищ
  • Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter

    © 2008-2024. Офіційний сайт Бердянської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2 Запорізької області

     
    [
    ]