МЕНЮ
Учень! Що для тебе (як для школяра) означає школа?





  • ▲  угору сторінки
  • ◄  на попередню сторінку
головна сторінка > Теорія > Екологія рідного краю > Розділ II. Сільська місцевість і місто як середовище життя людини > § 1

§ 1. Позитивний і негативний вплив факторів на збереження і зміцнення здоров'я людини

Небезпеки в сучасному урбанізованому середовищі

Сучасний побут людини, її житло насичені різноманітними джерелами небезпеки, які характерні і для виробничого середовища. Найбільш інтенсивно вони проявляються на урбанізованих територіях: містах, селищах. Урбанізація (від лат. – міський) – процес збільшення кількості міст і чисельності людей у них. У результаті виникли урбоекологічні проблеми. Це – збільшення народонаселення на планеті, в середньому на 2% за рік. Для порівняння: у 1800 р. у містах мешкало 3% населення планети, у 1900 р. – вже 13,6%, у 1950 р. – 30%, у 1970 р. – 40%, у 1980 р. – 44%, а на кінець 1999 р. близько 65%.

Міста-мільйонери породжують велику кількість соціальних проблем – поповнюються ряди бомжів, проституток, наркоманів, кримінальних груп. Прикладом може бути Київ – місто, яке заклало фундамент культури всього слов'янського світу, тепер руйнується під тиском сучасних вандалів, які знищують пам'ятки культури, зелені насадження.

Вандали – це давньогерманські племена, дуже жорстокі, неосвічені, які в 455 р. нашої ери знищили багато цінних творів мистецтва. Звідси поняття вандалізм – безглузде руйнування, знищення будь-чого.

Найбільша кількість вбивств, зґвалтувань відбуваються у великих містах. Вони стали центрами небезпечних природних, соціальних явищ. Знищення природи – це теж вандалізм на сучасному рівні.

Київ входить у двадцятку великих міст світу з найгіршими екологічними умовами та у перелік із 123 міст планети, розташованих в ареалах з гострою екологічною ситуацією. Це результат антропогенного забруднення природного середовища.

У величезних містах виникають процеси, явища, що є предметом вивчення урбоекології – розділ екології, який вивчає екологічні проблеми великих міст і тісно пов'язаний з екологією людини. До складу урбоекології входять медична, інженерна, технічна, архітектурна, будівельна екологія. Ці науки вивчають зв'язки, сукупності процесів, що обумовлюють результати, які впливають на мешканців, природу міст. Головне завдання урбоекології – знайти шляхи, що пом'якшують негативні явища процесу урбанізації. Дію їх наслідків можна зменшити до певної межі, якщо при будівництві міст враховувати особливості клімату (роза вітрів, температура, вологість, освітленість), рельєфу, розміщення функціональних зон міста – промислової, житлової (селітебної), рекреаційної, суспільної, використовувати екологічно чисті засоби пересування.

Сучасні міста України, ошатні та величні на перший погляд, становлять загрозу здоров'ю людини через інтенсивне забруднення всіх сфер життя й особливо повітряного, найбільш важливого для людини. Про стан повітря в містах України свідчить карта.

На відміну від міського сільське середовище більш сприятливе для людини. Саме через це багато людей прагнуть жити в сільській місцевості або поза містом – на дачах. Люди почали розуміти, принади міста не варті якості здоров'я та тривалості життя. Але слід пам'ятати, що тепер і в селах, особливо в Україні, екологічний стан не завжди сприятливий через використання шкідливих агрохімікатів: отруйних пестицидів, мінеральних добрив.

    КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ
  1. Що таке урбанізація та який її стан у світі, в Україні?
  2. Які проблеми пов'язані з урбанізацією?
  3. Дайте визначення поняття урбоекологія, назвіть її основні розділи, завдання.
  4. Охарактеризуйте стан повітря у великих містах України.

Дивіться також:

  • Екосистеми населених пунктів та їхні реакційні проблеми
  • Практична робота №1. Парк, сквер як природно-антропогенна екологічна система
  • Екологічні проблеми транспорту населених пунктів
  • Ландшафти та здоров'я
  • Практична робота №2. Прибирання території
  • Забруднення навколишнього середовища твердими промисловими та побутовими відходами
  • Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter

    © 2008-2024. Офіційний сайт Бердянської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2 Запорізької області

     
    [
    ]