МЕНЮ
Учень! Що для тебе (як для школяра) означає школа?





  • ▲  угору сторінки
  • ◄  на попередню сторінку
головна сторінка > Теорія > Екологія рідного краю > Розділ II. Сільська місцевість і місто як середовище життя людини > § 3

§ 3. Ландшафти та здоров'я

Здоров'я багато в чому залежить від ландшафту, компонентами якого можуть бути: гірські породи, води, льодовики, сніги, ґрунти, повітряні маси, флора та фауна, які утворюють ярусну структуру. За походженням виділяють природні, антропогенні, геохімічні (певний склад і концентрація певних хімічних елементів на даній території), культурні (поля, луки, болота), географічні (території однакові або близькі за основними ознаками – геологічні, гідрологічні, кліматичні, ґрунтові) та інші види ландшафтів.

Промисловість здійснює впливи на ландшафти переважно шляхом їх забруднення – викиди в атмосферу, скиди шкідливих речовин у водойми. У зонах впливу промислових підприємств сільськогосподарські землі забруднені промисловими токсикантами в радіусі 3-50 км, які трофічними ланцюгами мігрують в організм людини. Різноманітні види природокористування – промислове, сільськогосподарське, рекреаційне – змінюють природні ландшафти, що представлено на карті.

На сьогодні в Україні майже не залишилось не змінених господарською діяльністю природних ландшафтів. Мало змінені, переважно вторинні лісові насадження (штучні), заболочені території, заповідники становлять не більше 15-20% території України, хоча повинні становити 40-60%. Це дуже небезпечно, бо сприяє негативним незворотнім геоекологічним, біоекологічним процесам.

Всю територію держави перетинають автомагістралі, які є джерелом розсіювання шкідливих речовин – бензопіренів та діоксинів (канцерогени, мутагени), чадного газу, діоксидів азоту, сірки спричиняють виникнення хвороб дихальної та кров'яної систем у людей і тварин, пошкоджують рослинний покрив. Токсиканти від автомобільних викидів становлять близько 50% від загального забруднення.

Найважливішою частиною ландшафту є рослинність, зокрема міських ландшафтів, де часто її недостатньо. Головні функції насаджень – санітарно-гігієнічна, рекреаційна, структурно-планувальна, декоративно-художня. Обов'язковими вимогами до системи озеленення є рівномірність і безперервність. Зміни в ландшафтах пов'язані з екологічним потенціалом території (Е), який залежить від техногенного навантаження (Т) на природне середовище, від потенціалу стійкості природного середовища (С) до техногенного навантаження та ступеню ураженості (У) території несприятливими природно-антропогенними процесами. Ці характеристики і визначають екологічний потенціал території: Е=Т/С+У, стан якого представлено на мапі.

Як видно, території нижче середнього та низьким рівнем становлять близько 30%. Негативний вплив техногенних факторів спричинив значну деградацію екосистем та екологічну кризу глобального характеру, а саме – зміни клімату, зменшення товщини озонового шару, забруднення екотопів важкими металами, нафтопродуктами, хімічними речовинами, кислотні опади та поширення явищ спустелення, внаслідок чого 65% екосистем світу вже знищено або істотно змінено. Ландшафти є основою для розвитку рекреації, тобто відновлення здоров'я людей, основою розвитку курортів, різних видів туризму, в тому числі екологічного, сільського, спортивного.

    КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ
  1. Що таке ландшафт, його компоненти?
  2. Як класифікують ландшафти?
  3. Які антропогенні дії впливають на природні ландшафти?
  4. У чому полягає небезпечність змін ландшафтів?
  5. Який стан ландшафтів в Україні?
  6. Яке значення ландшафтів?

Дивіться також:

  • Забруднення навколишнього середовища твердими промисловими та побутовими відходами
  • Екосистеми населених пунктів та їхні реакційні проблеми
  • Екологічні проблеми транспорту населених пунктів
  • Практична робота №2. Прибирання території
  • Практична робота №1. Парк, сквер як природно-антропогенна екологічна система
  • Позитивний і негативний вплив факторів на збереження і зміцнення здоров'я людини
  • Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter

    © 2008-2024. Офіційний сайт Бердянської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2 Запорізької області

     
    [
    ]