МЕНЮ
Учень! Що для тебе (як для школяра) означає школа?





  • ▲  угору сторінки
  • ◄  на попередню сторінку
головна сторінка > Теорія > Екологія рідного краю > Розділ II. Сільська місцевість і місто як середовище життя людини > § 5

§ 5. Екологічні проблеми транспорту населених пунктів

Якби вас запитали, без чого ви не уявляєте сучасне місто? Майже всі б відповіли – без транспорту. Ми настільки звикли до нього, що не замислюємося про негативний вплив транспорту на навколишнє середовище.

Призначення транспорту – перевезення пасажирів та вантажу. Автомобільний транспорт прийняв частину об'ємів пасажиро- та вантажоперевезень з залізничного та авіаційного транспорту, замінив усі види транспорту на короткі та середні відстані. Можливості автотранспорту в значній мірі можуть бути розширені при кооперації автомобільного й залізничного транспорту. Автомобільний транспорт займає важливе місце в єдиній транспортній мережі країни. Він перевозить понад 80% народногосподарських вантажів, що зумовлено високою маневреністю авто, можливістю доставки вантажу «від дверей до дверей». Висока мобільність, здатність оперативно реагувати на зміни пасажиропотоків ставлять автомобільний транспорт «поза конкуренцією» при організації місцевих перевезень пасажирів. На його частку припадає майже половина пасажирообороту.

Основними видами міського транспорту є автотранспорт, наземний транспорт на електричній тязі (трамваї та тролейбуси) та метро (в деяких містах).

Особливе значення має транспорт при переміщенні пасажирів на роботу. Щоденний обов'язковий рух городян до місця роботи – додатковий стресовий фактор. Санітарно-гігієнічні правила регламентують затрати часу на пересування до роботи в залежності від чисельності населення, і, відповідно до величини населеного пункту. Так, ці затрати для міст з населенням 2 млн чоловік не повинні перевищувати 45 хв.; 1 млн – 40; 500 тис. – 37; 250 тис. – 35; 100 тис. – 30 хвилин. Для людей, які приїжджають на роботу в місто з інших населених пунктів, вказані норми затрат часу допускається збільшувати, але не більше ніж вдвічі.

Автомобільний транспорт значно вплинув на формування сучасного характеру розселення людей, розповсюдження дальнього туризму, територіальну децентралізацію промисловості та сфери обслуговування.

Водночас, автотранспорт викликає і багато негативних явищ: кожен рік із відпрацьованими газами у атмосферу потрапляють сотні мільйонів тонн шкідливих речовин; автомобіль – один з найголовніших факторів шумового забруднення; дорожня мережа, особливо біля міських агломерацій, «з'їдає» сільськогосподарські землі. Під дією шкідливого впливу авто погіршується здоров'я людей, отруюються ґрунти та води, страждає рослинний та тваринний світ. Мережа автомобільних доріг і залізниць займає великі площі землі, яку можна було б використати для вирощування сільськогосподарських культур або лісу. Водне середовище забруднюють великотоннажні вантажні судна, особливо нафтові танкери. Негативно впливають на озоновий шар атмосфери висотні польоти літаків, запуски космічних кораблів і військових балістичних ракет.

Хімічний склад відпрацьованих газів, їх негативний вплив на якість повітря у містах та здоров'я людей

2004 року за даними Головного управління статистики в Запорізькій області загальні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря становили 352 тис. т, що на 7,8 тис. тонн більше, ніж 2003 р., у тому числі:

  • від стаціонарних джерел забруднення – 230,5 тис. т, що на 5,3 тис. т менше, ніж 2003 р.;

  • від автотранспорту – 121,5 тис. т., що на 13,1 тис. т більше викидів попереднього року.

    Автотранспорт є джерелом забруднення атмосфери, кількість авто безупинно збільшується, особливо у великих містах; а разом з цим зростає валовий викид шкідливих продуктів у атмосферу.

    Динаміка забруднення атмосферного повітря шкідливими викидами автотранспорту по області

    Основним джерелом забруднення атмосфери є транспортні засоби з двигунами внутрішнього згоряння (ДВЗ).

    Головні компоненти, які викидаються у атмосферу у вигляді відпрацьованих газів ДВЗ наведеш у таблиці (у % за об'ємом).

    КомпонентиВміст компонентів, об'єм частки, %Примітка
    Карбюратні ДВЗДизельні ДВЗ
    N274 – 7776 – 78НЕТОКСИЧНІ
    O20,3 – 82 – 18
    H2O (пари)3,0 – 5,50,5 – 4,0
    H20 – 0,5
    CO0,5 – 12,00,01 – 0,5ТОКСИЧНІ
    NOxДо 0,80,0002 – 0,5
    CnHm0,2 – 3,00,009 – 0,5
    АльдегідиДо 0,2 мг/л0,001 – 0,09 мг/л
    Сажа0 – 0,04 г/м³0,01 – 1,1 г/м³
    Бензопірен10 – 20 мкг/м³До 10 мкг/м³

    Як видно з наведеної таблиці, найбільшу токсичність мають відпрацьовані гази карбюраторних ДВЗ за рахунок великого викиду CO, NOx, CnHm та ін.

    Дизельні ДВЗ викидають більше сажі, яка у чистому вигляді не токсична. Однак частинки сажі несуть на своїй поверхні часточки токсичних речовин, зокрема канцерогенних. Сажа може довгий час перебувати у підвішеному стані у повітрі, тим самим збільшуючи час дії токсичних речовин на людину.

    Протиріччя, з яких «складається» автомобіль, ні в чому не проявляються так чітко, як у справі захисту природи. З одного боку, він полегшує людині життя, з другого – отруює його. Спеціалісти встановили, що 1 легковий автомобіль кожен рік поглинає з атмосфери в середньому понад 4 т кисню й викидає з відпрацьованими газами близько 800 кг чадного газу (СО), приблизно 40 кг оксидів нітрогену та майже 200 кг різних вуглеводнів (CnHm). Якщо помножити ці цифри на кількість одиниць автотранспорту вашого міста, можна уявити собі ступінь загрози, яку несе автомобілізація.

    Найбільша кількість шкідливих речовин викидається при розгоні автомобіля, а також на малій швидкості руху. Відносна частка вуглеводнів та оксидів карбону найбільша при гальмуванні і на холостому ходу, доля оксидів нітрогену – при розгоні. З цього виходить, що автомобілі найбільш сильно забруднюють повітря при частих зупинках і при русі з малою швидкістю. Становище погіршується ще й тим, що автомобільні викиди концентруються в приземному шарі повітря – саме в зоні нашого дихання.

    Автотранспорт є ще й основним джерелом зовнішнього шуму. Інтенсивність шуму (у Дб) становить: легковий транспорт – 70-80, автобуси – 80-85, вантажні автомобілі – 80-90, мотоцикли – 90-95. Вже багато років здійснюється нормування транспортних шумів. Відпрацьовані міжнародні норми, які визначають допустимий рівень шуму. Максимально допустимі рівні шуму для легкових авто – 80 Дб, автобусів і вантажівок – від 81 до 88 Дб.

    Розвиток транспорту сприяє виникненню нових проблем. Кожен рік у світі в автокатастрофах гине 0,2 млн чоловік, 0,5 млн стають каліками, 10 млн отримують травми. Одна третя частина площі міста припадає на дороги і автостоянки. Будівництво доріг стимулює збільшення транспортних потоків і, як наслідок, зниження середньої швидкості переміщення. Очікується, що із збільшенням автомобільного парку відбудеться зростання дорожньо-транспортного травматизму.

    Поява нового способу пересування принесла і нові хвороби. Гіподинамія – хвороба мешканців міста. Це порушення функцій організму при обмежені рухової активності, зниженні сили скорочення м'язів. Нині люди виконують у 30-50 разів менше м'язової роботи, ніж 100 років тому. Звільнившись від фізичної праці і не замінивши її заняттями спортом, прогулянками, бігом, туризмом, вони порушують механізми регуляції життєвих функцій, які вироблялись і зміцнювались протягом тисячоліть.

    Основні шляхи зниження екологічної шкоди від транспорту:

    1) оптимізація руху міського транспорту;

    2) розробка альтернативних видів палива;

    3) захист від шуму;

    4) допалювання та очистка органічного палива;

    5) розробка альтернативних енергоджерел.

    Автомобіль повинен бути тільки засобом пересування, і ні в якому разі джерелом забруднення навколишнього середовища.

    Дія деяких компонентів відпрацьованих газів на організм людини (в об'ємі частки, %)

    Компонент%НаслідкиФізіологічна дія
    1.CO0,0016Безпечна дозаВпливає на нервову та серцево-судинну систему, викликає задуху. Перші симптоми отруєння (головний біль) виникають через 2-3 години перебування у атмосфері з 200-220 мг/м³ CO; при більш високих концентраціях виникає відчуття пульсу у скронях, головокружіння.
    0,01Хронічне отруєння при тривалому перебуванні
    0,05Слабке отруєння через 1 годину
    1Втрата свідомості після декількох вдихів
    2.NO20,00001Абсолютний поріг впливуОтруєне оксидами нітрогену повітря викликає легкий кашель. При підвищеній концентрації з'являється сильний кашель, блювота, інколи головний біль.При контакті з вологою поверхнею слизової оболонки утворює кислоти HNO2 та HNO3, які викликають набряк легенів.
    0,0001 – 0,0003Поріг сприйняття запаху
    0,0013Подразнює слизові оболонки носа, очей
    0,001 – 0,002Утворення метгемоглобіну
    0,004 – 0,008Набряк легенів
    3.SO2Газ без кольору з різким запахом, вже в невеликих концентраціях (20-30 мг/м³) викликає неприємний смак у роті, подразнює слизову оболонку очей та дихальних шляхів.
    4.С (сажа)Це твердий фільтрат відпрацьованих газів, який складається із часточок вуглеводню. Сажа створює неприємне відчуття забрудненого повітря. Коли потрапляє на рослини, погіршує процес запилення, частинки сажі несуть на своїй поверхні часточки токсичних речовин, у тому числі і канцерогенних.
    5.CnHm пари бензину, метану та ін.Мають наркотичну дію, в малих концентраціях викликають головний біль, головокружіння. Під час дихання протягом 8 годин парами бензину в концентрації 600 мг/м³ з'являється головний біль, кашель, неприємне відчуття у горлі.
    6.АльдегідиПід час довготривалої дії на людину альдегіди викликають подразнення слизової оболонки очей та дихальних шляхів, а при підвищенні концентрації спостерігається головний біль, слабкість, втрата апетиту, безсоння.
    7.Сполуки Плюмбуму (свинцю)В організм людини через органи дихання потрапляє приблизно 50% сполук Плюмбуму. Під його впливом порушується синтез гемоглобіну, виникають хвороби дихальних шляхів, сечостатевих органів, нервової системи. У містах вміст свинцю в атмосфері досягає 5-38 мг/м³, що перевищує природній фон у 10 тис. разів. На відстані 150 м від автостради в 1 кг сухої речовини трави накопичується до 5 мг свинцю.

      КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ
    1. Доведіть, що транспорт необхідний людині.
    2. Яку шкоду завдає транспорт навколишньому середовищу і людині?
    3. Назвіть компоненти вихлопних газів, що належать до токсичних.
    4. Яка фізіологічна дія токсичних компонентів вихлопних газів на організм людини?
    5. Чому не можна споживати рослини, які виросли біля автодоріг?

    Дивіться також:

  • Ландшафти та здоров'я
  • Практична робота №2. Прибирання території
  • Забруднення навколишнього середовища твердими промисловими та побутовими відходами
  • Екосистеми населених пунктів та їхні реакційні проблеми
  • Практична робота №1. Парк, сквер як природно-антропогенна екологічна система
  • Позитивний і негативний вплив факторів на збереження і зміцнення здоров'я людини
  • Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter

    © 2008-2024. Офіційний сайт Бердянської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2 Запорізької області

     
    [
    ]