МЕНЮ
Учень! Що для тебе (як для школяра) означає школа?





  • ▲  угору сторінки
  • ◄  на попередню сторінку
головна сторінка > Теорія > Екологія рідного краю > Розділ III. Здоров'я – головне багатство людини > § 3

§ 3. Стан здоров'я населення Запорізької області. Чинники, які створюють загрозу генофонду нації

Серед факторів, які визначають стан здоров'я, є якість оточуючого середовища – довкілля, основним компонентом якого є природне середовище. Вже в XIX ст. Ч. Дарвін зазначав, що природа будь-яких змін залежить від самого організму та факторів середовища -– довкілля, стан якого на Запоріжжі, окремих територіях області несприятливий, екологічно небезпечний. Це підтверджують дані про забруднення природного середовища. В середньому на одного жителя припадає 122 кг шкідливих речовин, на кожний квадратний кілометр території Запорізької області їх випадає в середньому 8,5 тонн. Ці показники перевищують середні показники по Україні – 85 кг на одну людину і 6,8 т на км² території. Основна частина (94,8%) – атмосферні забруднення від підприємств Запоріжжя (майже 152 тис. тонн).

Через це сформувалася загроза стану здоров'ю населення, його генофонду. Згідно з Конституцією України «...збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави». У разі, коли якість довкілля погана, різко відрізняється від оптимальних умов, які характеризуються значеннями ГДК, ГДР, ГДВ, ГДС, ГДЕН, то організм вимушений компенсувати негативні впливи середовища за рахунок власних адаптаційних можливостей. Для цього він використовує запаси імунітету, поживних речовин, активізує внутрішні (ендогенні) фактори, а отже поступово виснажується. Якщо ендогенні адаптаційні можливості організму низькі, що може бути обумовлено генетичними (спадковими) властивостями, людина починає частіше хворіти, скоріше старіє й умирає раніше. Відомо, що на сьогодні середня тривалість життя українців у середньому становить 65 років: для чоловіків – близько 60, для жінок – близько 70 років.

Якщо на початку XX ст. хворіли в основному від інфекційних хвороб, то тепер вони становлять у загальній захворюваності лише 1-3%. У наш час основні хвороби – серцево-судинні, онкологічні (ракові захворювання), які поступово переміщаються на перше місце. Це результат забруднення довкілля речовинами канцерогенної дії (бензопірени, діоксини, сполуки важких металів). Отже, щоб зменшити рівень таких захворювань, необхідно не допускати забруднення середовища мешкання такими сполуками. Для цього всі їх джерела викидів повинні мати знешкоджувальні пристрої. На вихлопних трубах автомобілів – спеціальні каталізаторні пристрої, які майже повсюдно відсутні, а саме автомобілі найактивніше забруднюють приземний шар повітря.

Вихлопні гази сприяють хворобам дихальної системи, викликаючи різноманітні алергії, хвороби очей; пари незгорілого у двигуні бензину сприяють виникненню гіпертонії, особливо шкідливий етилований бензин, який містить сполуки свинцю – стимулює виникнення гіпертонії, ракових захворювань. Тепер виділяють групу так званих «екологічних хвороб», формування і прояв яких залежить від екологічного стану території. Це хвороби дихальної, кровоносної систем, алергічні, ракові (онкологічні) захворювання.

На території Запоріжжя й області багато хімічних підприємств, які дуже негативно впливають на здоров'я мешканців і не тільки міста, але й області. Це коксохімічне, металургійне виробництва, які є джерелами викидів сполук фтору – викликає флюороз (руйнується кісткова тканина, зуби, печінка, нирки). Особливо чутливі до забруднень повітря сірчистим газом, фенолом, пилом, оксидами азоту, чадного газу діти, хворі на бронхіальну, астму.

Шкідливі речовини, ГДК яких надзвичайно низькі – діоксини, бензопірени, іони важких металів, радіоактивні випромінювання, жорстке ультрафіолетове випромінювання, впливаючи на структуру ДНК, можуть викликати в ній зміни – мутації, які негативно впливають на структуру генів. Ці зміни можуть закріплюватися й передаватися спадково. Виникають спадкові хвороби, пов'язані із змінами генофонду нації.

Спадковість – властивість організму передавати нащадкам певні характеристики – форма тіла (конституція), рівень імунітету, тривалість життя, певні хвороби – алергія, вовча паща, епілепсія, гемофілія (незгортання крові), косоокість, ракові захворювання, розумова відсталість, сифіліс, СНІД, туберкульоз, хвороба Дауна, цукровий діабет, шизофренія.

Основу спадковості становить передача від батьків дитині певних матеріальних, речовинних факторів – хромосом, які містяться в статевих клітинах – сперматозоїдах (чоловічі клітини) та яйцеклітині (жіночі клітини). Кожна хромосома – це складна, хімічно активна речовина. Вона може реагувати з різними речовинами (іони алюмінію, нікелю, ртуті, свинцю, урану) та фізичними факторами – радіоактивні, ультрафіолетові випромінювання. У результаті структура хромосоми, її хімічний склад змінюється, а отже змінюються спадкові властивості – порушується обмін речовин, синтез речовин, які притаманні здоровому організму. Отже, забруднення навколишнього середовища – соціально значуща, складна, небезпечна проблема. Якість довкілля – якість здоров'я.

Стан спадкових хвороб серед дитячого населення наведено (статистичні дані центральної лікарні м. Бердянська) у таблиці.

Вроджені аномалії (хромосомні порушення)
2001200220032004
123123123123
4821343414591153173785332441388319

Примітка: 1 – зареєстровано всього у віці 0-14 років; 2 – зареєстровано вперше в житті; 3 – перебувають під диспансерним наглядом

Як видно з таблиці, рівень природжених відхилень у дітей значний, враховуючи, що населення Бердянська становить близько 125 тисяч. Винні в цьому батьки, які курять, вживають алкогольні напої, є наркоманами. Винне і суспільство, яке не вимагає від державних органів будівництва ефективних очисних споруд на шкідливих виробництвах – хімічних, металургійних. Важливою проблемою є недостатній контроль за станом оточуючого середовища при його забрудненні шкідливими речовинами, які містяться в повітрі, питній воді, ґрунті, а отже і в продуктах харчування. Отже, екологічне неблагополуччя будь-якого регіону впливає на стан здоров'я населення – фізичне, статеве, інтелектуальне, психічне.

Дуже небезпечним захворюванням є СНІД – невиліковна хвороба, яка вражає імунну систему, і людина – доросла або дитина – умирає навіть від відомих «типових» хвороб. Серед мешканців Запорізької області їх близько 2 тис, у Бердянську (близько 125 тис. на-селення) з 1999 р. зареєстровано 77 людей, з них 52 – чоловіки і майже всі вони наркомани. Найгірший стан у 2004 році із смертністю від СНІДу в Запорізькій області у Мелітополі – 14 людей (при населенні близько 150 тис), у Запоріжжі – 4 (населення 820 тисяч).

Всього в 2004 р. тільки в Запорізькій області померло 30 людей від цієї невиліковної хвороби. Відомі випадки, коли СНІД-вірус заносився через донорську кров (тільки в Запорізькій області було виявлено більше 50 таких випадків). Отримати інфекцію можна навіть у перукарні, через що тут заборонено застосовувати леза.

Стан захворюваності на СНІД населення Запорізької області за 2003-2004 рр. наведено в таблиці.

Місто, район2003 рік2004 рік1987-2004 роки
1212ВсьогоЗалишилися живими до 2004 р.
Запоріжжя50,61202,49569
Мелітополь148,732716,959412
Бердянськ10,843,2480
Запорізький000000
Мелітопольський58,8847,27162
Бердянський000010

Примітка: 1 – загальна кількість хворих, 2 – показник захворюваності на 100 тис. населення

Найгірший стан із захворюванням на СНІД у м. Мелітополі та Мелітопольському районі, хоча стан екологічного забруднення менший, ніж у Запоріжжі. Найкращі показники в м. Бердянську та Бердянському районі.

Можливі причини такого стану – низький рівень культури статевих зв'язків, недостатня профілактична робота, особливо з молоддю. Зверніть увагу на кількість хворих, які залишилися живими, – смертність дуже висока і надії на одужання немає, бо відсутні ліки, які б лікували – вони тільки підтримують життя хворого, продовжують його існування. Багато хворих шкодують про певний стан свого життя, бо це люди, приречені на передчасну смерть, часто в молодому віці.

Отже важливими є розробка шляхів захисту здоров'я від екологічного неблагополуччя – речовинного (шкідливі, небезпечні викиди) та психічного (вади навчання, виховання, низький рівень культури).

Найтиповіші захворювання

Перед усім це інфекційні хвороби, які викликають епідемії. Епідемія (грец. епі – серед, демос – народ) – процес передачі інфекції від хворих людей здоровим. Епідемія залежить від соціально-екологічних факторів, пори року, властивостей збудника інфекції. Однією з характерних ознак епідемії є швидкість розповсюдження хвороби й масовість ураження, їм сприяють недоїдання, голод, стихійні лиха, які погіршують санітарні та економічні умови на великих територіях однієї або кількох держав. Сучасні дані свідчать, що інфекційні хвороби стимулюють утворення ракових пухлин у людини. Так, вірус гепатиту Б викликає рак печінки, вірус герпесу HSV-2 та вірус папіломи – рак шийки матки, канцерогенну дію мають віруси грипу.

Епідемічний енцефаліт (лат. енцефалос – мозок) викликає у підлітків психічні розлади, які не зустрічаються у дорослих, що хворіють тією ж хворобою. Інфекційні психози спостерігаються при грипі, пневмонії й рожі – «пропасне марення». При сказі переважають тривога, «афективні бурі» і яскраві галюцинації. Грипу властиве депресивне фарбування психозів.

Психози при хронічних або інфекційних захворюваннях, які рецидивують (сифіліс, малярія, бруцельоз, суглобний ревматизм) відрізняються вираженою відокремленістю, особливо якщо інфекційний процес веде до глибокої поразки мозку. Усунення інфекційних психозів полягає насамперед у ліквідації причини, що викликала хворобу.

Можуть спостерігатися епідемії місцевого значення, наприклад через аварії у каналізаційних та водогінних системах, забруднення фекаліями відкритих водойм. Коли епідемія розповсюджується на великі території – континенти, більшу частину планети, то це – пандемія. Такою на сьогодні є епідемія СНІДу. Синдром набутого імунодефіциту або вірусна інфекція людини (ВІЛ) є дуже небезпечною, невиліковною хворобою, яка на сьогодні набула інфекційного характеру – розповсюджена на всіх континентах, а також в Україні. СНІД передається статевим шляхом, або при будь-якому обміні кров'ю. Про цю хворобу казали як про чуму XX, а тепер уже і XXI ст., як про світову епідемію. Якщо цей вірус потрапляє в кров будь-яким шляхом, він знищує імунну систему. Наприкінці 1999 р. в Україні виявлено близько 200 тис. ВІЛ-інфікованих.

Серед країн Європи наша держава займає чільне місце за кількістю таких хворих – це епідемія, яка є результатом незнання природи й результатів дії цього захворювання. Прогнозується, що в першому десятилітті XXI ст. кількість інфікованих сягне одного мільйона людей. Сприяє цьому перед усім наркоманія. Розповсюджується вірус ВІЛ-інфекції і при статевих стосунках, особливо невпорядкованих (передусім проституція, наркоманія). Основні симптоми, які повинні насторожувати при їх одночасному проявленні – збільшення лімфатичних вузлів, постійно підвищена температура та розлади спорожнення шлункового тракту, виділення значних об'ємів поту, різке зниження ваги тіла. При таких симптомах треба звертатися до лікаря-нарколога, у наркологічні, венеричні відділення.

Але, на щастя, не всі люди хворіють цими небезпечними хворобами, бо на сторожі здоров'я стоїть імунітет. Але він може протистояти тільки давно відомим хворобам. До СНІДу, різновидів вірусу грипу (їх більше 200) імунітету немає, відсутні й ефективні вакцини. На початку 2005 р. виник новий мутантний різновид вірусу СНІДу з надзвичайно швидким летальним кінцем – за кілька тижнів.

Майже всім відомі так звані «звичайні» хвороби – грип, ангіна, коклюш, скарлатина та інші, перебіг яких тепер теж досить складний, вони лікуються важко і дають післяхворобні ускладнення. Не менш небезпечними є мікроорганізми, які викликають найпоширенішу хворобу – туберкульоз легенів, що набула характеру епідемії. Лікується вона дуже важко, бо до більшості антибіотиків збудники хвороби пристосувалися і не реагують на їх дію. Дуже небезпечно, якщо хворі на туберкульоз, особливо у відкритій формі (виділяються мокроти) вільно знаходяться серед людей, розповсюджують інфекцію, сприяючи створенню умов для епідемії.

Крім цієї, майже всім відомої хвороби, з'являються інші, частіше всього це різновиди відомих вірусів. Наприклад хвороба легіонерів – різновид запалення легенів, яке протікає дуже швидко. Вона виникла у США в середині 80-х рр. на одному зібранні, де були присутні тисячі ветеранів (легіонерів), через мутацію палички Коха, яка викликає туберкульоз легенів. Це дуже небезпечна хвороба, яку, за прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров'я, сподівалися знищити ще у 1991 році. Але цього не сталося і одна з причин – швидке звикання збудника до ліків.

На сьогодні у світі нараховують понад 60 млн хворих відкритою формою туберкульозу при щорічному збільшенні їх кількості на 300 тисяч. В Україні, за статистикою, кожні чотири години захворює на туберкульоз одна людина. Туберкульозом легенів хворіють і свійські, і дикі тварини.

Паличка Коха є надзвичайно небезпечною. Вона життєздатна від 7 до 10 років, заморожування на неї не діє, кип'ятіння вбиває її за кілька хвилин, гине від дії сонячних променів. Розповсюджується хвороба при контакті з хворим, переносяться мікроорганізми пилом, повітрям, водою.

Не менш небезпечні венеричні хвороби – сифіліс, гонорея, які швидко руйнують внутрішні органи, мозок людини. Ці хвороби, на відміну від СНІДу, успішно лікують, якщо вони не запущені. Розповсюджуються вони, як і СНІД, в основному статевим шляхом, але можуть і побутовим, наприклад через воду, харчі, що не характерно для ВІЛ-інфекції.

    КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ
  1. Від чого залежать імунні, пристосувальні властивості організму?
  2. Що таке «екологічні хвороби»?
  3. Які виробництва сприяють прояву таких хвороб?
  4. Що таке спадкові хвороби, умови їх проявлення та небезпека?
  5. Що таке СНІД, у чому полягає його небезпека?
  6. Охарактеризуйте найбільш небезпечні епідемічні хвороби.

Дивіться також:

  • Народні методи зцілення організму
  • Особливості впливу на здоров'я людини антропогенних змін міського та сільського середовищ
  • Шляхи захисту здоров'я в умовах екологічно несприятливого стану
  • Організм і середовище
  • Практична робота №3. Залежність захворюваності населення від екологічного стану місцевості
  • Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter

    © 2008-2024. Офіційний сайт Бердянської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2 Запорізької області

     
    [
    ]