МЕНЮ
Учень! Що для тебе (як для школяра) означає школа?

  • ▲  угору сторінки
  • ◄  на попередню сторінку
головна сторінка > Теорія > Екологія рідного краю > Розділ III. Здоров'я – головне багатство людини > § 5

§ 5. Народні методи зцілення організму

Урбоекологічний стан в Україні, як і в більшості країн світу, загрозливий, тому що більшість природних ресурсів виснажені, природне середовище змінене в гіршу сторону. У повітряний басейн України щорічно надходить понад 60 млн т шкідливих речовин – близько 400 кг на кожну людину – більше 1 кг на одну людину за добу. У багатьох містах України – Запоріжжі, Маріуполі, Кривому Розі, Макіївці, Лисичанську, Дніпродзержинську, Донецьку, Дніпропетровську концентрації шкідливих речовин перевищують їх ГДК в 25-100 разів. Отже, кожна людина, бажає вона цього чи ні, знаходиться під дією шкідливих хімічних речовин. Постійне перебування людини в екологічно нездоровому довкіллі спричиняє погіршення здоров'я, що вимагає постійного застосування різноманітних методів оздоровлення. Перед усім це народні методи підтримки організму, основу яких становлять різноманітні природні хімічні препарати.

Гомеопатія (грец. гомоіоз – подібний, полюс – хвороба) – метод лікування хвороби надзвичайно малими концентраціями певного препарату, часто природного походження.

За концентрацією в організмі та функціями в організмі всі елементи утворюють три групи: 1) макроелементи – їх вміст коливається від 0,1 до кількох процентів (Ca, Mg, Fe, Na, K, Cl); 2) мікроелементи – від 0,1% до 0,001% (K, Cu, Zn, Co, F, Mo, Mn, F, Br та інші) та 3) елементи, вміст яких менше 0,001% – ультрамікроелементи (Au, Ag, U, As, Ni, Cr і майже всі інші елементи таблиці Д.І. Менделєєва). Кожний із них впливає на певні процеси, функції в організмі, на синтез складних біологічно активних молекул. Атоми входять до складу ферментів – складних молекул, які регулюють в організмі певні процеси, наприклад синтез вітамінів. Ось чому бажано вживати вітаміни, які є основою ферментів, з мікролементами.

Найбільш життєво важливі молекули – амінокислоти, білки, жири, вуглеводи, рибонуклеїнові (РНК), дезоксирибонуклеїнові кислоти (ДНК), ферменти. Вони є основою життєдіяльності людини, визначають процеси на кожному рівні, перед усім – клітинному. Властивості ДНК, а отже і кодовані нею функції організму, можуть змінюватися при дії на неї хімічно активних речовин, які руйнують її будову. Як правило це мутагени, канцерогени, тератогени, ксенобіотики. Саме вони, змінюючи структуру ДНК, викликають негативні зміни в клітинах, а отже хвороби.

Важливою є фітотерапія (грец. фітон – рослина, терапейя – лікування) – лікування рослинами. Люди здавна використовують рослини як їжу і лікувальні засоби. Лікування хімічними препаратами з'явилося порівняно недавно і набуло широкого застосування в XX столітті. Рослини містять багато лікувальних речовин, які можуть впливати на різні функції організму:

1) рослини заспокійливої дії: барбарис звичайний – ягоди, листя; валеріана лікарська – коріння; герань – квітки, коріння; диня; м'ята; полин гіркий (листя); укріп;

2) полівітамінні рослини: виноград; калина – плоди, листя; цибуля; пилок рослин; шипшина;

3) рослини стимулюючої дії, підвищують імунітет: женьшень, лимонник китайський, полин звичайний, ехінацея.

Цікавим є рецепт для підсилення адаптаційних (пристосувальних) можливостей організму: суміш соку алое та лимону, волоського горіху, меду. Корисними є напої: перемелений свіжий овес або настоянка з його зелені (50 г залити 1 л окропу та настояти й вживати 4-5 разів за день по 0,5 ст.); напій із листя сосни (1 кг хвої залити 3 л кип’ятку, насто-юють 12 год. і вживають по 1 ст. 2 рази за день). При ослабленні організму після простудних захворювань вживають чай із суміші листя порічки, малини, вишні, груші, трави душиці, собачої кропиви, деревію, калини. Дія рослин, на відміну від хімічних препаратів, більш м'яка, безпечніша. Але при неправильному використанні можливе і отруєння, тому і в цьому випадку треба бути обережними. Особливого значення для оздоровлення організму мають лікарські рослини, вирощені на екологічно незабруднених територіях.

Кукурудзяні стовпчики сприяють очищенню крові від шкідливих речовин разом з молодим листям чорної смородини. Для цього 20 г стовпчиків і стільки ж листя смородини залити 0,5 л води і кип'ятити на слабкому вогні 20 хвилин. Після охолодження пити по 50-75 мл через 3-4 години.

Петрушка городня підсилює винос рідини з кровоносних капілярів. Дві столових ложки подрібненого кореня залити 1,5 ст. окропу і настоювати в термосі 3-4 години. Вживати 3-4 рази на день за півгодини до їжі.

Подорожник великий покращує роботу кишок, шлунку, виводить токсини з міжклітинного простору. Листя залити стаканом окропу і настояти 20 хвилин. Вживати по 2 столових ложки 2-3 рази на день.

Одним з напрямків народної медицини є металопатія – лікування деяких хвороб сполуками певних металів. Кожний метал виконує в організмі певні функції і при його нестачі виникає хвороба. При лікуванні застосовують дуже малі концентрації – від великих (макроелементи) до надмалих (ультрамікроелементи). Збільшення концентрації може спричинити отруєння, тому зловживати не можна. Наприклад, всім відомий знезаражувальний ефект срібла, золота, малі дози (ультрамікроелементи) яких позитивно діють на організм, при збільшенні – отруєння.

    КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ
  1. Які народні методи оздоровлення Ви знаєте?
  2. Що таке гомеопатія, фітотерапія?
  3. Назвіть особливості лікування рослинами.
  4. У чому полягає важливість іонів металів, яка їх фізіологічна дія?

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter

© 2008-2020. Офіційний сайт Бердянської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2 Запорізької області

 
[
]