МЕНЮ
Учень! Що для тебе (як для школяра) означає школа?





  • ▲  угору сторінки
  • ◄  на попередню сторінку
головна сторінка > Теорія > Екологія рідного краю > Розділ I. Людина і природа > § 2

§ 2. Сучасні екологічні проблеми України і Запорізького регіону

Людина рухається до цивілізації «спиною» до майбутнього
Фр. Сен-Сімон

Людина змінює якісні і кількісні особливості планетарного кругообігу речовин, прискорюючи його. Сучасний стан навколишнього середовища вже оцінюються як глобальна екологічна криза.

Екологічна криза – одна з найважливіших проблем сучасності, виявляється в різкому загостренні протиріч у відносинах між людським суспільством і природою, у порушенні природних процесів у результаті антропогенного впливу, у непередбачених наслідках науково-технічного процесу, у зростанні величезними темпами енергоспоживання і зниження паливних ресурсів.

Відбувається збільшення природних і антропогенних катастроф, аварій унаслідок ненормативного розвитку економіки, руйнується середовище проживання людини і зв'язаних з нею рослин і тварин.

Зростання небезпечних глобальних тенденцій:

I. Зміна складу атмосфери; посилення «парникового ефекту» і потепління клімату; руйнування озонового шару; забруднення навколоземного простору залишками космічних апаратів.

II. Забруднення Світового океану, що руйнує енерго- і масообмін між гідросферою й атмосферою.

III. Деградація лісів – головної «фабрики» кисню (вирубка, загибель від кислотних дощів) і зменшення видів рослин і тварин, зниження біорізноманітності і стійкості біосфери.

IV. Забруднення і руйнування ґрунтів.

Екологічні проблеми біосфери

Господарська діяльність людини, набуваючи все більш глобального характеру, починає значно впливати на процеси, що відбуваються в біосфері. На щастя, до певного рівня біосфера здатна до саморегуляції, що дозволяє звести до мінімуму негативні наслідки діяльності людини. Але існує межа, коли біосфера вже не в змозі підтримувати рівновагу. Починаються необоротні процеси, що приводять до екологічних катастроф. З ними люди вже зустрілися в ряді регіонів планети.

Людство істотно змінило хід перебігу цілої низки процесів у біосфері, у тому числі біохімічного кругообігу і міграції ряду елементів. На сьогодні, хоча і повільно, відбувається якісна і кількісна перебудова всієї біосфери планети. Уже виникла низка надзвичайно складних екологічних проблем біосфери, які необхідно розв'язувати найближчим часом.

В останні роки води океанів перетворюються в сховища радіоактивних відходів атомних станцій і атомного флоту.

«Легені» планети – ліси – волають про допомогу і мають потребу в лікуванні.

У далекому минулому, приблизно 8 тис. років тому, ліси займали 6,2 млрд га.

На сьогодні від них залишилося менш чверті. Наприклад, у період з 1980 по 1995 рр. вирубано 180 млн га. Це площа такої країни як Мексика!

Ліси – джерело кисню, необхідного всьому живому. Люди висаджують «вторинний» ліс, але це дуже слабка екологічна допомога.

Ресурси морів майже вичерпані.

200 років тому французький натураліст Жан-Батист Ламарк стверджував, що риби ніколи не можуть бути поголовно знищені, тому що вони швидко розмножуються.

Як він гірко помилявся! Він не знав про Червоні Книги, про трагедію Аральського моря, проблеми екології Азовського моря...

Сучасні рибальські флотилії, що направляються літаками і супутниками, озброєні новітніми сітками з дрібними вічками, міцними канатами довжиною до 100 км і найгострішими гачками, не залишають рибі ніяких шансів на життя.

Але не тільки новітня хижацька техніка лову знищує населення морів і океанів. Виникають величезні зони мертвої води, причина цього – отруєні стоки рік.

У звіті програми ООН з навколишнього середовища у 2003 р. відзначається, що 70% рибовидобувних промислових районів експлуатуються так, що рибні ресурси не встигають відновлюватися. Тільки з 1989 по 1994 рр. популяції тріски, хека, пекши і камбали в північній частині Атлантичного океану скоротилися на 95%.

До того ж щороку 20-40 млн. т. одночасно виловлених з рибою морських організмів викидають в океан, як правило, поранених або мертвих.

Екологічна криза все більше знищує природу країни. Загинули тисячі малих річок, деградують Чорне й Азовське моря, перетворюються в небезпечні відстійники бруду дніпровські й інші водоймища, ставки й озера, накопичується величезна кількість промислових і побутових відходів, задихаються від промислових і транспортних забруднень міста, безжалісно знищуються ліси і лісосмуги, забруднюються і деградують орні землі.

Смертельною загрозою нависла над Україною Чорнобильська АЕС. З 1991 року смертність населення України перевищує народжуваність.

Антропогенний тиск на біосферу став таким, що приводить до порушення саморегуляції, самоочищення і самовідновлення. Збільшується кількість антропогенних техногенних катастроф. Діє принцип Ле Шательє-Брауна: на наші дії природа відповідає протидією: провалюються будинки в Дніпропетровську, відбуваються колосальні зсуви в Закарпатті. Справою людських рук є вирубка лісів, ерозія ґрунтів, підтоплення тисяч гектарів чорноземів у Запорізькій, Миколаївський областях і їхнє заболочування; Чорнобиль вивів з життя і зробив «зоною» мільйони гектарів землі.

Екологічна оцінка території України

Вся Україна – зона екологічного лиха, особливо після аварії на Чорнобильській АЕС. Проте слід зазначити, що в усьому світі екологічні проблеми дуже схожі. Існує глобальна екологічна проблема, що охоплює весь світ – це проблема взаємин суспільства і природи, збереження навколишнього середовища. Постійно збільшуючи свої технічні можливості, людина посилювала втручання в природу, забуваючи про необхідність підтримувати в ній біологічну рівновагу. В епоху НТР багаторазово зросло навантаження на навколишнє середовище, і це навантаження часто перевищує здатність екологічних систем до самоочищення і регенерації.

В Україні тільки 7% екологічно чистої землі.
За оцінкою фахівців, на сьогодні в Україні тільки 7% загальної земельної площі є екологічно чистими територіями; умовно чистих територій, що характеризуються наближеними до нормальних природних умов проживання – 8%; малозабруднених територій – 15%; екологічно забруднених – 40%, а значно екологічно забруднених територій, з найбільш погіршеними умовами для життєдіяльності людини – 30%.

Сучасна екологічна обстановка в Запорізькій області стала вкрай небезпечною. Основні причини наступні:

1) застаріла технологія виробництва на багатьох промислових підприємствах; нераціональна структура промисловості (надлишок енергоємних і «брудних» підприємств);

2) недостатнє екологічне виховання людей і, як результат, їхнє байдуже ставлення до екологічних проблем;

3) недостатня увага до екологічних проблем державних рганізацій.

Запорізька область увійшла в число зон екологічного лиха.

Найбільш забрудненими містами України є Донецьк, Дніпропетровськ, Маріуполь, Макіївка, Горлівка, Єнакієве, Запоріжжя, Одеса, Кривий Ріг, Дніпродзержинськ, Слов'янськ.

За показником тривалості життя Україна займає 75-те місце у світі (Росія – на 63-му, Білорусія – на 53-му). Дніпродзержинськ (Дніпропетровська область) називають містом «вічно молодих», тому що рідко хто в ньому доживає до пенсійного віку. Середній вік чоловіків у Дніпродзержинську не перевищує 45 років.

У Донбасі і Придніпров'ї середня тривалість життя чоловіків становить 59 років. У цих регіонах онкозахворювання зустрічаються в 7 разів частіше, ніж у середньому по Україні. У Запорізькій області смертність від раку одна з найвищих. У 2005 р. із загального числа померлих від раку кожен сьомий – житель обласного центру.

За даними на 2000 р. середня тривалість життя українців становить 68,2 роки, у тому числі чоловіків – 62,8 і жінок – 73,7 роки. На 1 липня 2005 р. (за даними Держкомстату) населення України становило 47,8 млн чоловік.

Запоріжжя - індустріальний центр України

Запоріжжя за рівнем промислового потенціалу замикає п'ятірку найбільших індустріальних центрів України. Поряд з потужними підприємствами чорної металургії – ВАТ «Запоріжсталь», ВАТ «Дніпроспецсталь», у Запоріжжі розташовані найбільші підприємства кольорової металургії – Запорізький державний титано-магнієвий комбінат і ВАТ «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», підприємства хімічної промисловості – заводи ВО «Кремнійполімер», підприємства машинобудівного комплексу: ЗАТ «ЗАЗ», ВАТ «Мотор-Січ», ВАТ «Запоріжкокс», ВАТ «Укрграфіт». У районі Запоріжжя на Дніпрі споруджена найбільша гідроелектростанція дніпровського каскаду – ДніпроГЕС.

Запорізька область найбільш складна в техногенному відношенні. На її території розташовані: найбільша в Європі АЕС, 168 промислових підприємств чорної і кольорової металургії, з них – 21 підприємство металургійного комплексу, 61 завод машинобудівного комплексу.

В області 585 потенційно небезпечних об'єктів, 70 з них – хімічнонебезпечні, 41 – вибухонебезпечні, 21 – екологічнонебезпечні об'єкти. До них належать, наприклад, арковий міст через русло Старого Дніпра, ВО «Кремнійполімер», Запорізький державний титано-магнієвий комбінат, автомобільний шляхопровід ДншроГЕСу.

У Запоріжжі понад 600 промислових підприємств, 130 з яких перебувають під особливим контролем СЕС і обласного управління екології і природних ресурсів.

Майже всі ці гіганти споруджувалися в 40-60 рр. XX ст., коли ще не такими гострими були екологічні проблеми, не було атомних станцій, у меншій мірі був забруднений побутовими відходами і відходами виробництва Дніпро, і природа ще була в силах самостійно очищувати і відновлювати себе. Але нарощувались потужності виробництва найшвидшими темпами – треба було більше металу, більше електроенергії будь-якими засобами.

Очисні споруди були малопотужними і неефективними, тому в атмосферу викидалися тонни шкідливих газів і дрібних твердих часток, у Дніпро й інші, більш дрібні річки потрапляли небезпечні для всього живого солі важких металів (ртуті, кадмію, свинцю) й інші шкідливі речовини. Гинула риба, водоплавні птахи. Стало небезпечно вживати рибу, виловлену у водоймах Запоріжжя і Запорізької області.

Розвиваючи сільське господарство, розорювалися степи, і зараз у Запорізькій області не залишилося недоторканного первозданного степу, а виходить, зникли багато трав, степові перепелиці, орли, дрохви, гризуни. Сотні гектарів плавнів було зайнято при створенні Каховського водоймища, а це означає загибель птахів, звірів, порушення ландшафту, що не відразу, а через десятиліття обертається катастрофою. У Енергодарі побудовані атомна і потужна теплова електростанції. Над прилеглими селами почастішали кислотні дощі, гинуть лісосмуги, з'являються рослини – радіоактивні мутанти.

Що ми залишимо своїм дітям і онукам?! Отруєний Дніпро, мертве Азовське море, могильники радіоактивних відходів. Ні! Цього допустити не можна!

Забруднення міста Запоріжжя і стан здоров'я запоріжців

Основним показником стану навколишнього середовища і критерієм його оцінки є здоров'я населення, тривалість життя людей.

Неухильне зростання надходжень токсичних речовин в атмосферу насамперед позначається на здоров'ї населення, погіршує якість продуктів сільського господарства, знижує врожайність, передчасно руйнує житла, металоконструкції промислових і цивільних споруджень, впливає на клімат окремих регіонів і стан озонового шару Землі, приводить до загибелі флори і фауни. Оксиди вуглецю, сірки, азоту, вуглеводні, сполуки свинцю, пил, що надходять в атмосферу, здійснюють різний токсичний вплив на організм людини.

У результаті загостреної екологічної обстановки в Запоріжжі сформувалися характерні захворювання населення. Зростання захворюваності відзначається з цілого ряду класів хвороб. У дорослих це інфекційні і паразитарні хвороби, захворювання крові і кровотворних органів, нервової системи й органів почуттів, системи кровообігу, органів травлення, кістково-м'язової системи і сполучної тканини, уроджені аномалії, травми й отруєння. У дорослого населення загальна захворюваність майже в 3,2 рази вища в екологічно несприятливих районах, захворювання органів дихання – у 3,7, новоутворення - у 4,8, злоякісні новоутворення – у 2,1, захворювання органів травлення – у 2,8 рази. У дітей рівень загальної захворюваності вище в 1,7 рази, хвороби органів дихання – у 1,3, системи кровообігу – у 7,9, органів травлення – у 5,1 рази.

За даними дослідженнями із забруднення повітря по районах міста, проведеного у 2000-2002 рр. Запорізьким медичним університетом, виявлено, що «найбруднішим» є Орджонікідзевський район, де зареєстровані найбільш високі концентрації важких часток, оксидів азоту, фтористого водню і формальдегіду, окису вуглецю. Крім того, у Заводському районі виявлено сірковуглець, у Жовтневому – фенол.

За комплексними показниками забруднення атмосферного повітря оцінюється по максимально разових концентраціях. У Ленінському, Орджонікідзевському і Жовтневому районах сильна концентрація, в інших – помірна.

Забруднювачі навколишнього середовища. «Смертоносна десятка»

Вуглекислий газ, СО2 – утворюється при згорянні вуглецевмісних сполук (енергетика, промисловість, опалення). Збільшення СО2 в атмосфері викликає небезпечне підвищення температури на поверхні Землі, що може призвести до пагубних геохімічних і екологічних наслідків.

Оксид вуглецю, СО (чадний газ) – утворюється в результаті неповного згоряння викопного палива. Основні джерела – металургійна промисловість, нафтопереробні заводи, двигуни внутрішнього згоряння. Токсичний газ. Безбарвний і не має запаху. Впливає на нервову і серцево-судинну систему, викликає задуху! Токсичність СО зростає при наявності в повітрі азоту.

Оксид азоту, NО – джерела: хімічна промисловість, автотранспорт, реактивні літаки, домни, азотні добрива. Утворює смог, викликає бронхіт. Оксиди азоту: NО, N2О3, NО5, N2О4. В атмосферу викидається в основному діоксид азоту NО2 – безбарвний отрутний газ, не має запаху, подразнює органи дихання. Особливо небезпечні оксиди азоту в містах, де вони взаємодіють з вуглецями вихлопних газів і утворюють фотохімічний туман – смог.

Двоокис сірки, SO2 (сірчистий газ) – утворюється при спалюванні сірковмісного вугілля. Загострює респіраторні захворювання, викликає кислотні дощі.

Ртуть, Нq – джерела: згоряння природного палива, відходи лакофарбової промисловості, процес збагачення руд, видобуток золота, целюлозно-паперове виробництво. Руйнує нервову систему, викликає психічні розлади.

Свинець, Рb – джерела: додається в бензин для підвищення стійкості до детонації і підвищення потужності двигуна, видобуток і переробка свинцевої руди, хімічна промисловість, пестициди, виробництво друкованої продукції. Має кумулятивну властивість. Руйнує ферментні системи, викликає слабоумство.

Фосфати – виявляють у стічних водах. Головні джерела – хімічні миючі засоби, добрива. Є забруднювачами вод у ріках і озерах.

Вуглеводні (нафта, пари бензину, метану і т.д.). Мають наркотичну дію, у малих концентраціях викликають головний біль, запаморочення і т.п. Так, при диханні протягом 8 годин парами бензину в концентрації 600 мг/м3 виникають головні болі, кашель, неприємні відчуття в горлі. Нафта – основний і дуже небезпечний забруднювач Світового океану. Викликає загибель планктону, риби, морських птахів і ссавців.

Пестициди (ДДТ та ін.) – застосовуються в сільському господарстві в боротьбі зі шкідниками і хворобами рослин. Дуже токсичні, викликають захворювання людей і тварин. При вимиванні в ріки викликають загибель ракоподібних, риби.

Канцерогени. Серед розмаїтості хімічних речовин і фізичних факторів, що надходять у навколишнє середовище, найбільш небезпечними є канцерогени – речовини або фактори, здатні викликати в живих організмах розвиток злоякісних утворень. З організму канцерогени не виводяться.

До канцерогенних фізичних факторів належать рентгенівські промені, радіоактивні ізотопи й інші види радіоактивного забруднення середовища, а також ультрафіолетові промені.

Радіація виникає при виробництві ядерного палива, випробуванні атомної зброї, експлуатації суден з ядерними реакторами, при аваріях на атомних станціях. Перевищення припустимих доз викликає променеву хворобу, онкологічні захворювання – рак крові, рак щитовидної залози та ін., викликає мутації і приводить до смерті.

Щорічно витрачається 4% всієї продукції фотосинтезу.

При спалюванні палива споживається близько 15 млрд т атмосферного кисню. Із земних надр вилучається понад 120 млрд т гірських порід. При сільськогосподарських та інших роботах переміщується близько 4 тис. км3 ґрунту. У води Світового океану щорічно потрапляє від 6 до 10 млн т сирої нафти.

У другій половині 80-х рр. XX ст. в атмосферу викинуто понад 300 млн т вуглекислого газу, 150 млн т діоксиду сірки, 120 млн т попелу, 50 млн т вуглеводнів, і цей викид продовжує збільшуватися.

Забруднення атмосфери підсилює парниковий ефект, що веде до глобального потепління температури на планеті. З'явилися небезпечні ознаки зміни клімату. 1997 року від острова Джеймса Росса поблизу Антарктиди відкололася крижина площею 4,2 тис. км2, причиною цього стало перевищення середньої багаторічної температури в цих місцях на 2,5°С. Навесні 2005 р. від Антарктиди відколовся айсберг розміром з велике місто. Почалося танення південної полярної шапки, льодів Гренландії, Північного Льодовитого океану.

    КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ
  1. Яку роль відіграє Запорізька область у промислово-енергетичному балансі економіки України?
  2. Які причини викликають сучасні екологічні проблеми в Україні?
  3. Назвіть основні екологічні проблеми Запоріжжя.
  4. Чому м. Запоріжжя віднесене до регіону екологічного лиха?

Дивіться також:

  • Поняття про забруднення та їх класифікація
  • Повітря як екологічний фактор
  • Екологія – наука про дім
  • Екологічні проблеми атмосфери
  • Вода як екологічний фактор
  • Вплив різних кліматичних і погодних умов на життєдіяльність людини
  • Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter

    © 2008-2024. Офіційний сайт Бердянської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2 Запорізької області

     
    [
    ]