МЕНЮ
Учень! Що для тебе (як для школяра) означає школа?





  • ▲  угору сторінки
  • ◄  на попередню сторінку
головна сторінка > Теорія > Екологія рідного краю > Розділ I. Людина і природа > § 5

§ 5. Вплив різних кліматичних і погодних умов на життєдіяльність людини

Все живе на Землі пов'язане з навколишнім середовищем існування, до якого належать різноманітні природні комплекси та живі організми, які їх населяють.

До кліматичних показників належать температура, освітленість, вологість, атмосферний тиск, сила і напрямок вітру. Із кліматичними факторами тісно пов'язані функціональний стан і захисні реакції організму, а також мотивація поведінки. Це, в свою чергу, визначає самопочуття та ймовірність виникнення різних захворювань людини.

Температура – це один з найважливіших абіотичних факторів, який впливає на всі фізіологічні функції живого організму. Розподіл температури залежить від географічної широти і висоти над рівнем моря, а також пори року. Як вам відомо з курсу географії 8 класу, Запорізька область належить до посушливої і дуже посушливої теплої і помірно спекотної агрокліматичної зони. Для неї характерно: тривалість сонячного світла 2000-2400 год/рік; сума активних температур вище +10°С – 2900-3400°С; тривалість періоду із середньодобовою температурою понад +10°С становить 160-190 днів. Середні температури січня -4, -5°С, абсолютний мінімум – -32°С. У липні середня температура +22°С, абсолютний максимум +41°С. Надмірно високі та низькі температури, а також їх різкі перепади негативно впливають на самопочуття людини. Під час зміни температурних параметрів у людському організмі виробляються специфічні реакції пристосування до цієї зміни (адаптація). За надмірно високої температури пригнічується фізична активність людей, збільшується ймовірність захворювань серцево-судинної системи й нирок. Низька температура сприяє розвиткові запалень органів дихання. Особливо небезпечні раптові коливання температури. Вплив температури посилюється в умовах підви-щеної вологості.

Вологість. Взагалі для степової зони середньорічний рівень вологості 65-70% (в літній період він зменшується), кількість опадів в теплий період 250-280 мм; тривалість безморозного періоду 160-200 днів; коефіцієнт зволоження 0,7-0,9. З будівництвом гідроелектростанцій на Дніпрі та утворенням великих водосховищ (Каховське і Дніпровське) в області підвищилась середньорічна вологість і виникла бризова циркуляція. Змінився мікроклімат у містах, розташованих поблизу великих водойм. У поєднанні з високими і низькими температурами підвищена вологість створює дискомфортні умови проживання для всього населення.

Запорізька область розташована в степовій природній зоні, для якої притаманні деякі несприятливі метеорологічні явища:

  • посухи - явище зумовлене тривалою нестачею опадів при підвищеній температурі повітря і його низькій вологості в теплий період року;
  • суховії - сухі гарячі вітри, які спричиняють різке зростання випаровування води живими рослинами, що завдає значної шкоди сільському господарству. Швидкість вітру при цьому перевищує 5 м/с. Виникають у другій половині весни і зникають аж у вересні. Створення полезахисних лісових смуг і деякі додаткові агротехнічні заходи знижують негативний вплив суховіїв;
  • пилові бурі - переміщення верхньої частини ґрунту гарячими південно-східними вітрами. Бувають впродовж весни і на початку осені. Під час пилових бур підвищується температура повітря, знижується видимість, гинуть чи ушкоджуються сільськогосподарські культури. Найбільша пилова буря на всьому південному сході України була у 1969 р. і призвела до загибелі 5 млн га сільськогосподарських культур.

Крім зазначених, негативний вплив мають такі явища як: зливові дощі, ранні і пізні заморозки, хуртовини, ожеледь, тумани, град та інші.

Світло. Про вплив Сонця на Землю люди здогадувались ще в давнину, у зв'язку з чим народжувались легенди, міфи, в яких Сонце відігравало головну роль. Воно обожнювалося в багатьох релігіях. Дослідження Сонця – це особливий розділ астрофізики. Роль одержаних результатів виняткова як для астрофізики (розуміння природи єдиної зірки, яка розташована так близько), так і для геофізики (основа великої кількості космічних впливів). Постійний інтерес до Сонця виявляють астрономи, лікарі, метеорологи, зв'язківці, навігатори та інші спеціалісти, професійна діяльність яких залежить від ступеня активності нашого світила, на якому «також бувають плями». Сьогодні відомо, що вплив Сонця пов'язаний передусім з 11-річним циклом сонячної активності, підвищення якої спричинює збурення магнітосфери та іоносфери. Такі збурення, в свою чергу, зумовлюють збільшення напруженості електромагнітного поля Землі, а це вже впливає на організм людини. Збурення на Сонці створюють електричні і магнітні бурі в атмосфері та біосфері Землі. У цей час збільшується кількість транспортних аварій, збільшується ймовірність конфліктів у сім'ї та на роботі, у хворих спостерігається загострення хронічних хвороб, порушується діяльність серцево-судинної та нервової систем, психіки та поведінки. Сплески сонячної активності призводять, з одного боку, до ослаблення імунітету, з іншого – до підвищення агресивності патогенів і природних носіїв інфекцій. Зростає ймовірність інфекційних захворювань (грипу, холери, дизентерії). На сьогодні наука здатна зі 100-процентним результатом попередити про магнітну бурю за 1-2 дні до її початку. Вчені можуть зафіксувати спалах на Сонці і прослідкувати за рухом сонячного вітру до Землі.

Молодий здоровий організм легко пристосовується, добре переносить магнітні бурі. Дорослим бажано виключити: алкоголь, фізичне навантаження, відмовитися від жирного і солодкого. Люди з хронічними хворобами серця повинні тримати при собі необхідні ліки, приймати аспірин, якщо немає протипоказань, робити компреси з евкаліптового масла, буркуну, хмелю і звіробою. Також необхідно включити до свого раціону чорну смородину, журавлину, чорницю, вишню, лимон, абрикос, персик у свіжому або консервованому вигляді і бажано робити зарядку і приймати контрастний душ. Більш детальні рекомендації, з урахуванням вашої індивідуальності, можна отримати у лікаря.

Природна радіація. Іонізуючі випромінювання існували на Землі ще задовго до появи на ній людини. Проте вплив іонізуючих випромінювань на організм людини був виявлений лише наприкінці XIX ст. з відкриттям французького вченого А.Беккереля, потім дослідженнями П'єра і Марії Кюрі явища радіоактивності.

Основну частину опромінення населення земної кулі одержує від природних джерел випромінювань. Більшість з них такі, що уникнути опромінення від них неможливо. Протягом усієї історії існування Землі різні види випромінювання потрапляють на поверхню Землі з Космосу і надходять від радіоактивних речовин, що перебувають у земній корі (гірських породах). Природну земну радіацію утворюють в основному три радіоактивні елементи – уран, торій і актиній. Як правило, при їх розпаді утворюється невидимий газ радон, який не має смаку й запаху. Радон постійно утворюється в глибинах Землі, накопичується в гірських породах, а потім поступово по тріщинах переміщується до поверхні Землі.

Опромінення від радону людина одержує, перебуваючи у себе вдома або на роботі, у закритому, не провітрюваному приміщенні, де підвищена концентрація цього газу. Радон проникає в будинок крізь тріщини у фундаменті й накопичується на нижніх поверхах житлових і виробничих будівель. Якщо в будівництві та виробництві застосовують такі матеріали, як граніт, пемза, глинозем, фосфогіпс, червону цеглу, кальцієво-силікатний шлак, то джерелом радонової радіації стає матеріал стін.

Природний газ, який використовують у газових плитах – теж потенційне джерело радону. А якщо воду для побутових потреб викачують із глибоко залягаючих водних шарів, насичених радоном, то концентрація радону в повітрі висока навіть при пранні білизни. Встановлено, що середня концентрація радону у ванній кімнаті, як правило, у 40 разів вища, ніж у житлових кімнатах, і в кілька разів вища, ніж на кухні.

Радіаційний фон, що утворюється космічними променями, дає менше половини зовнішнього опромінення, яке одержує населення від природних джерел радіації. Оп-ромінення від природних джерел радіації зазнають усі жителі Землі, проте одні з них одержують більші дози, інші – менші. Це залежить, зокрема від того, де вони живуть (висота над рівнем моря, залягання радіоактивних гірських порід). Відомо, що більшу частину території Запорізької області складає Український кристалічний щит. Тому в місцях залягання гранітів (Запорізький, Вільнянський, Куйбишевський райони) рівень радіації дещо вищий від середнього.

Доза опромінення залежить також і від способу життя людини. Людина зазнає опромінення двома способами – зовнішнім та внутрішнім. Якщо радіоактивні речовини знаходяться поза організмом і опромінюють його зовні, то в цьому випадку говорять про зовнішнє опромінення. А якщо ж вони знаходяться у повітрі, яким дихає людина, або у їжі чи воді і потрапляють всередину організму, то таке опромінення називають внутрішнім. Внутрішнє опромінення завдає організму більшої шкоди, ніж зовнішнє.

Зменшити вплив радіації на здоров'я людини можна доступними заходами: не споживати їжу і питну воду, забруднену радіонуклідами, частіше вживати продукти, які містять пектини (яблука, лимони, особливо їх шкірка), що здатні виводити радіацію з організму; прибирати пил, регулярно чистити одяг, взуття, мити підлогу, оскільки пил може містити радіоактивні елементи.

    КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ
  1. Які кліматичні явища впливають на життєдіяльність людини?
  2. Чому не можна купатися в законсервованих кар'єрах?
  3. Як впливає температура і вологість на самопочуття людини?
  4. Як можна зменшити негативний вплив від магнітних бур та природної радіації?

Дивіться також:

  • Ґрунт як екологічний фактор
  • Забруднення води в Запорізькій області та її вплив на життя і здоров'я населення
  • Вода як екологічний фактор
  • Дія шуму на організм людини
  • Сучасні екологічні проблеми України і Запорізького регіону
  • Екологічні проблеми атмосфери
  • Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter

    © 2008-2024. Офіційний сайт Бердянської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2 Запорізької області

     
    [
    ]