МЕНЮ
Учень! Що для тебе (як для школяра) означає школа?





  • ▲  угору сторінки
  • ◄  на попередню сторінку
головна сторінка > Теорія > Екологія рідного краю > Розділ IV. Правильний спосіб життя – головний фактор здоров'я > § 5

§ 5. Дієвість загальнодержавних програм для збереження здоров'я людини

Кожна держава, якщо вона прагне процвітання і добробуту, піклується про сім'ю, яка є основою суспільства, держави. Яка держава, така і сім'я, і навпаки. У нашій державі законодавчо забезпечується здоров'я населення і перед усім дітей. Для цього прийнято і поступово реалізуються вимоги законів, різноманітних декларацій, концепцій. Найбільш важливі з них треба знати і виконувати їх вимоги. Так, «Декларація про загальні засади державної політики України стосовно сім'ї та жінок», прийнята Верховною Радою України в 1999 р., висвітлює принципи державної політики стосовно сім'ї, жінок. Основні її напрямки – удосконалення існуючого та розвиток нового законодавства з цих питань, залучення жінок у суспільні процеси – політичні, економічні, правові. Вона вимагає від усіх органів влади, верств суспільства сприяння повноцінному розвитку та вихованню дітей у сім'ї, організації повноцінного відпочинку та оздоровлення.

Інший важливий документ – «Концепція державної сімейної політики», прийнятий теж 1999 р. Верховною Радою України (17.09.99), – стверджує, що сім'я є сумарним показником суспільного розвитку. Стан сімейних відносин відображає моральний стан суспільства, рівень життя. Відповідно до Конституції України сім'я, дитинство, материнство, батьківство охороняється державою. Ця концепція виділяє основні напрямки, які мають важливе значення для: формування свідомості щодо ролі сім'ї у житті суспільства, виховання нового покоління, створення умов для повної реалізації екологічних, економічних, соціальних, демографічних функцій сім'ї, культури її планування, всебічної підтримки молодих сімей. Вона вимагає рівноваги між правами держави та сім'ї, справедливого розподілу обов'язків у сім'ї, пріоритетності інтересів кожної дитини незалежно від стану сім'ї. Концепція гарантує повноцінний фізичний, психічний, інтелектуальний, соціальний розвиток та забезпечення підтримки з боку держави діяльності громадських організацій, благодійних фондів, які займаються проблемами поліпшення становища сім'ї.

Особливо треба виділити Постанову Кабінету Міністрів України (№736, від 13.09.95 р.) «Про Національну програму планування сім'ї». Ми вже знаємо про екологічний стан в Україні, її окремих регіонах і про залежність від нього здоров'я, народжуваності. Про це йдеться і в цьому державному документі. Програма наводить цікаві факти – 1980 року в Україні народилося 6 тис. дітей із вродженими патологіями, 1994 – понад 34 тис; дуже великою є кількість абортів – у середньому 800-900 тис. за рік, тобто близько мільйона ненароджених або вбитих дітей. Згідно з цією програмою держава повинна забезпечити кожній сім'ї народження бажаної кількості здорових дітей, поліпшувати демографічний стан. Важливою є проблема підвищення сексуальної культури населення, зниження кількості абортів на 25-30%, підвищення рівня духовності, моральних цінностей сім'ї, виховання в суспільстві.

Для виконання всіх цих вимог в Україні діє Міжвідомча комісія з питань сімейної політики, утворена в 2001 р. Постановою Кабінету Міністрів. Це постійно діючий орган, який повинен сприяти створенню умов для всебічного розвитку сім'ї як основи суспільства. Він розглядає питання державної сімейної політики, сприяє захисту прав сім'ї та дітей, вирішує питання надання чи позбавлення батьківства, підвищення піклування про дітей без батьків, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу, прийомних сім'ях. Ця комісія подає на розгляд Президентові України щорічну державну доповідь про стан сім'ї та заходи щодо його поліпшення.

На підставі Законів України, державних програм діє Державний департамент молодіжної та сімейної політики, який піклується про охорону дитинства, участь сім'ї, дітей у політичному, культурному, духовному житті держави, здійсненню положень Конвенції ООН про права дитини, Всесвітньої декларації про забезпечення належного виховання, захисту і розвитку дітей, розробки та реалізації правових, організаційних заходів, спрямованих на поліпшення становища дітей.

Крім названих документів, важливим є Закон України «Про попередження насильства в сім'ї», прийнятий 2001 року. Згідно з цим законом насильство – це будь-які дії фізичного, сексуального, психічного, економічного спрямування одного члена сім'ї по відношенню до іншого, які порушують конституційні права і свободи членів сім'ї. Це побої, тілесні ушкодження, які завдають шкоди честі, гідності, здоров'ю, словесні образи, погрози, переслідування, залякування. До речі, батьки зобов'язані піклуватися про дітей до 18 років, надаючи їм їжу, житло, освіту, виховання. Але і діти, згідно із Законами України, повинні турбуватися про своїх батьків, особливо в їх старості.

Отже, в Україні існують дієві загальнодержавні програми, закони, які забезпечують конституційні права всіх людей – і дітей, і дорослих. Біда в тому, що не всі знають про них, а отже порушують їх вимоги і тим самим погіршують і власний стан, і стан оточуючих людей. А порушення вимог законодавства тягне відповідальність – моральну, матеріальну, адміністративну, карну. Потрібно знати закони, виконувати їх вимоги і тоді і екологічний, і економічний стан буде кращим.

Сучасний стан природного середовища та екологічна свідомість. Ступені екологічної свідомості

Перший ступінь. Не відає, що чинить, екологічна безграмотність та безвідповідальність.

Другий ступінь. Відає, що чинить, але веде себе екологічно безпечно лише побоюючись бути покараним (догана, штраф, суд тощо). У випадку відсутності контролю порушує всі екологічні вимоги. Знання є, але переконання немає.

Третій ступінь. Високий рівень знань та екологічної культури, коли всі приписи та вимоги виконуються добровільно, свідомо, стають справою честі та внутрішньої потреби.

Дивіться також:

  • Основи харчування в умовах екологічно несприятливого стану
  • Додатки
  • Екскурсія №1. Ознайомлення з проблемами стічних вод
  • Екскурсія в Запорізький архітектурно-культурний центр козацтва на о. Хортиця
  • Список рекомендованої літератури
  • Гігієна одягу. Національний одяг і здоров'я
  • Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter

    © 2008-2024. Офіційний сайт Бердянської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2 Запорізької області

     
    [
    ]